E-ticaretin faydaları nelerdir ?

E-ticaretin faydaları nelerdir ?

 
E-ticaret veya Elektronik ticaret ; İnternet üzerinden fiziksel veya sanal ürünlerin para ile satılması durumuna denir. 
E-ticaretin sağladığı en büyük avantajların başında firmaların maliyetlerinin ciddi oranda azalması diyebiliriz. E-ticaret firmaları depo , ürün , stok , personel , iletişim ve fiziksel mağaza giderlerini ortadan kaldırırken buna parelel olarak 7/24 müşterileri ile kontak kurabilir yeni pazarlara açılabilir karlılık ve satış hacmini çok düşük maliyetler ile arttırabilmektedir. Bunlara ek olarak müşterilerini ölçümleyebilir ve izleyebilir alınacak aksiyonlara göre dönüşüm oranlarını yükseltebilmektedir. Kısa vadede hedeflerine ulaşmasının yanısıra kampanya ve indirimleri çok daha büyük kitlelere duyurarak büyük firmalara rakip olma fırsatı yakabilmektedir. Ürün gamı sınırsız olması ile birlikte müşterilerinin ayağına kadar ürün teslimatı yaparak hizmet ağını etkili şekilde kullanmış olacaktır.
 
 
 
 
 

E-ticaret İstatistikleri 

 
1996 Yılından günümüze uzanan E-ticaret sektörünün gelişimine şahit olduğumuz bir dönemdeyiz.. Amazon ve Ebay ile başlayan ardından 1999 yılında kurulan Alibaba bugun sektörün ilk ve en güçlü oyuncuları arasında yer almaktadır.  1998 yılında Türkiye’de hepsiburada’nın e-ticaret söktürüne adım atması ile bunu takiben Gittigidiyor , Trendyol ve N11 önde gelen alışveriş platformu olarak yerini almıştır. Ülkemizde E-ticaret hacmi 2016-2017 yılları arası 42.7 Milyar TL ile %37 oranında bir büyüme kaydetmiştir. Covid 19 Pandemi süreci sonrasında 2020 yılı e-ticaretin yükselişe geçtiği bir dönem oldu. 2020 yılı ilk 6 aylık dönemde e-ticarette % 64 oranında bir büyüme gerçekleşti.. İnsanların alışveriş alışkanlıklarının büyük oranda dijital alışverişe yönlendiği bu dönemde fiziki satış yapan bir çok marka online satışa yönelmiş oldu . 
 

Pazarlama Stratejileri 

 
İnternette ürün bilinirliğinizi , markanızı ve müşteri potansiyelinizi arttırmak için E-ticaret pazarlama stratejilerine de hakim olmalısınız. Reel pazarlamaya oranla dijital tüketicide farklı bir müşteri kitlesine ulaşım sağlayıp doğru strajiler kullanmalısınız. İşletmenize alacağınız müşteri trafiğinin %40 kadar bir kısmı Google arama motorları üzerinden size ulaşmaktadır ve buna bağlı olarak arama motorlarının sanal işletmenizle uyumlu olması son derece önemlidir. Pazarlama stratejilerini ana başlıklar halinde özetlemek gerekirse ; 

  •  Google Reklamları 
  • Seo Arama motoru optimizasyonu 
  •  Sosyal Medya Pazarlama 
  • İçerik Yönetimi
 

Müşteri analizi sonrasında hedef kitlenize Doğru zaman dilimlerinde doğru kanallar üzerinden marka ve ürün pazarlama stratejilerini uygulamaya başlayabilirsiniz. Hazırladığınız içeriklerin mümkün olduğu kadar özgün ve yenilikçi olmasına özen göstermeli içeriklerinizi tüm pazarlama araçları ile işletmenize müşteri çekmek için kullanmalısınız.